Bosch, Almanya'nın Siber Vadisi'ne 35 milyon Euro yatırım yapma hazırlığında

En son güncellendiği tarih: 21 Ağu 2019

Bosch, gelişmekte olan Yapay Zeka teknolojisi (AI) alanındaki faaliyetlerini artırmayı planlıyor. Bu kapsamda Almanya’nın Tübingen’deki Siber Vadisinde (Cyber Valley), yeni bir “Bosch AI Kampüsü’ne 35 milyon avroluk yatırım yapma hazırlığında.

Siber Vadi

Bosch, Tübingen şehri ile kampüs inşa edilecek olan 12.000 metrekarelik arsa alımı görüşmelerini sürdürüyor. Yeni araştırma kompleksine taşınmanın 2022'nin sonunda yapılması planlanıyor. AI Kampüsünde konusunda uzman 700 personelin çalışması planlanıyor. Bosch CDO / CTO Dr. Michael Bolle, “Bosch, endüstriyel AI araştırmalarında dünya lideri olmayı hedefliyor” dedi. “Yeni Bosch AI Kampüsü bizi bu hedefe ulaşmak için bir adım daha yaklaştıracak.”


Girişim (Startup) ve Fikir Alışveriş Alanları

Tübingen'deki Bosch AI Kampüsü, Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü ve Tübingen Üniversitesi AI araştırma binasının araştırma tesislerine yakın olacak. Laboratuvarlar ve ofislerin yanı sıra, kampüs, girişimlerin ve harici AI araştırma gruplarının geçici olarak ikamet edebileceği alanlar sunacak. Kampüsün birinci katındaki serbestçe erişilebilir alanlar, Siber Vadisi uzmanları arasındaki alışverişi güçlendirmeye hizmet edecek. Tesisin diğer kısımları da halka açık olacak. “Yeni binada, Bosch Yapay Zeka Merkezi'nden (BCAI) uzmanlar, diğer Bosch bölümlerinden uzmanlarla ve Startup'larla birlikte projeler üzerinde çalışacaklar. Bolle, kampüs yapısı fikir alışverişini desteklemek için çok şey yapacak ”dedi.


Bosch, 2016 yılında kurulan Cyber Valley'in kurucu üyesidir. Bu ortak araştırma girişimi, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde AI araştırmalarını ilerletmek için endüstri, akademi ve politikadan ortakları bir araya getiriyor. Hedef, araştırma bulgularını gerçek dünyadaki endüstriyel uygulamalara hızlı bir şekilde aktarmaktır. Bolle, Siber Vadi hakkında "Almanya'yı en iyi AI uzmanları için daha çekici hale getiriyor ve uluslararası rekabetteki konumumuzu güçlendiriyor, Bosch AI Kampüsü, Baden-Württemberg’in bir AI merkezi olarak uluslararası çekiciliğini de arttırıyor.” diyor.


Araştırmadan pratik uygulamaya

Bosch güvenli, sağlam ve açıklanabilir yapay zeka araştırıyor. Yeni AI kampüsü yatırımı, şirketin Cyber Valley'deki AI araştırmalarını güçlendirmesi için bir diğer adım olacak. Geçen yıl, Profesör Matthias Hein, Tübingen Üniversitesi'ndeki Bosch kürsüsü başkanlığına atandı. Şirket, üniversitenin pratik endüstri uzmanlığını araştırma ve öğretim ile bütünleştirmesine izin veren iki Endüstri Kampüsü profesörlüğüne sponsorluk yapıyor.


Bu profesörlükler, endüstriyel uygulamalara hazırlanırken ortaya çıkan sorunlara odaklanmaktadır. Örneğin, bir arıza meydana gelmeden çok önce makine arızalarını tahmin etmeyi mümkün kılan öngörücü tanılamadır. İyi zamanlanmış bakım, uzun süreli makine durma sürelerini önleyebilir. Tahmine dayalı tanılama, BCAI (Bosch Center Artificial Intelligence) 'de yürütülen araştırmanın odak noktası olan bir makine öğrenmesi örneğidir. Halen, BCAI'nin Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve İsrail'de toplam altı noktada yaklaşık 200 iştiraki bulunmaktadır.


Kaynak: https://cyber-valley.de/en/news/bosch-is-expanding-its-involvement-in-cyber-valley

0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter