Daha yakından bakmak için göz kırpın

En son güncellendiği tarih: Oca 16

Bilim adamları göz kırpma komutuyla zoom (yakınlaştırma) yapabilen kontak lens geliştirdi.

Biyomimetik Yumuşak Lens

San Diego'daki California Üniversitesi bilim adamları, göz hareketleriyle kontrol edilen bir prototip kontakt lens ürettiler. Kullanıcılar lensleri sadece iki kez göz kırparak yakınlaştırıp uzaklaştırabilecekler.


Soft (yumuşak) robotlar ve makinelerin insanlarla işbirliği içinde çalışması üzerine araştırmalar özellikle son yıllarda yoğunlaşmıştı. Daha önce geliştirilen soft robotların çoğu ya manuel olarak ya da önceden yazılmış programlar tarafından kontrol ediliyordu. Mevcut çalışmada ise hareketleri ve biyomimetik yumuşak lensin odak uzaklığının değişimini kontrol etmek için göz hareketleri tarafından üretilen elektrookülografik sinyalleri kullanabilen yeni bir insan-makine arayüzü (HMI: Human Machine Interface) geliştirilmiştir.


Biyomimetik, karmaşık insan problemlerini çözmek amacıyla modellerin, sistemlerin ve doğa unsurlarının taklit edilmesidir.

Biyomimetik lens ise göz kırpma esnasında gözlerimiz tarafından oluşturulan elektrik sinyallerine (Elektrookülografik sinyaller) yanıt veren esnek polimer filmlerden yapılmış bir lens türüdür.


Bilim adamları, buluşlarının protezlerde, ayarlanabilir gözlüklerde ve gelecekte işletilen robotlarda kullanılabileceğini umuyor.


Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/adfm.201903762?purchase_referrer=trello.com&tracking_action=preview_click&r3_referer=wol&show_checkout=1&

https://www.engadget.com/2019/07/30/scientists-create-contact-lenses-that-zoom-on-command/?guccounter=1


0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter