IP Ses Sistemleri hakkında inanmamanız gereken 4 efsane

En son güncellendiği tarih: Oca 16

IP (Ağ) ses çözümleri neden güvenlik endüstrisi için kullanılmayan dev bir pazar fırsatı sunuyor?


IP Ses

Bugün birçok havaalanında, büyük mağazalarda veya okulda tavana bakarsanız, gözetim kameralarından daha fazla hoparlör olduğunu bulmak sizi şaşırtabilir. Günümüzde bu gibi alanlarda öncelikle analog teknoloji ile hizmet verildiği göz önüne alındığında IP Ses Sistemleri, bayiler, distribütörler ve entegratörlerin yararlanabilecekleri harika bir pazar oluşturur.


Ağ ses sistemlerinin pazarda benimsenme sürecinin IP videonun yaklaşık yirmi yıl önce başlayan yolculuğuna çarpıcı bir benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz.


IP Kamera teknolojisinin ilk yıllarında, analog güvenlik kameraları ve DVR’lar pazara hakimdi. Burada, endüstrinin yeni gelenlerinden biri olarak, güvenlik sektörünü sonsuza dek değiştirecek yepyeni bir teknoloji emekleme aşamasındaydı. Distribütörleri, entegratörleri ve son kullanıcıları IP gözetiminin endüstride devrim yaratacağı konusunda ikna etmenin en zor olduğu dönemlerdi. Burada değişime karşı direnenlerin birçoğunda yeni teknolojinin ne sağlayabileceği ve neye mal olacağı konusunda önyargılar mevcuttu.


2019'a geldiğimizde IP kamera devrimi artık tamamlandı. Video gözetimindeki gelirin yüzde 85'inden fazlası IP tabanlı çözümlerden (kameralar, VMS ve NVR'ler) gelirken, analog ve DVR teknolojisinin satışı hızla düşmektedir. Bu dönüşümün sebebi, daha düşük maliyetle değil, müşteri için çok daha iyi performans, değer ve daha yüksek yatırım getirisi elde edilmesidir.


Şimdilerde endüstri bir başka devrimin ortasında; geleneksel analog ses sistemlerine karşı yeni akıllı ağ ses çözümleri.


Önceki IP kamera devrimi gibi, yeni teknolojiyi benimsemenin önündeki ana engel, eski teknolojiyi kullanan distribütörleri, entegratörleri ve son kullanıcıları IP Ses sistemlerinin daha iyi bir değer sunduğuna ikna etmektir. Yeni teknolojiyi benimseme konusundaki isteksizlikler çoğu zaman teknoloji hakkındaki yanlış kanılara dayanmaktadır. Sanırım bu durum sizlere de tanıdık geliyordur.


O halde IP Ses'in ne olduğu ile başlayalım. Sonrasında kavram yanılgılarını gidermeye çalışacağız.


IP(Ağ) ses sistemi

Bir ağ ses sistemi, tek bir ünitede komple bir çözümdür. Hoparlöre ek olarak, sistemde yerleşik zeka, bir ekolayzır ve bir amplifikatör, bir mikser ve bir dijital sinyal işlemcisi, bir mikrofon ve güç kaynağı ile bir hoparlör bulunur. Ağa bağlanır ve bir PoE bağlantı noktası üzerinden ses aktarır. Ek olarak, sistem, canlı duyurular için bir müşterinin VoIP telefon sistemiyle kolay entegrasyon için yerleşik SIP desteğiyle birlikte gelir.


Ağ ses çözümleri açık bir platform standardı üzerine kuruludur, böylece farklı alt sistemler (Video Gözetim Sistemleri gibi) ile kolayca bütünleşebilir ve üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilir. Bu, Ağ Ses Sistemlerini geleceğe hazır hale getirir ve yeni müzik akış kaynakları piyasaya girdiğinde destekleyebilir kılar.


İnanmamanız gereken 4 efsane

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yeni teknolojiler hakkında şüphecilik olağan bir durum. Sık sık, “IP ses çok büyükse neden temel analog oyuncular bu geçişe liderlik etmiyorlar?” gibi sorular aklınıza gelebilir. Buna cevap oldukça basit. Görevdeki kişiler nadiren değişimi yönlendirir. Değişim mevcut ekosistemleri ( tedarik zincirleri, dağıtım kanalları, entegratörleri, vb.) için çok yıkıcıdır. Ayrıca, onlar için gerçekten bir büyüme fırsatı değildir, çünkü zaten sahip oldukları aynı müşteri tabanından yararlanıyorlar. Diğer bir ifadeyle aynı müşteri tabanından elde ettikleri geliri bir teknolojiden diğer bir teknolojiye geçirmek cazip gelmiyor.


Akıllı Ağ Ses Sistemlerinin benimsenmesini istiyorsak bunu engelleyen mitleri ortadan kaldırmamız gerekiyor.


1. IP hoparlörler çok pahalı

Maliyetleri belirlerken, tüm sisteme bakmak daha doğru bir yaklaşımdır. Profesyonel kurulumlar için iyi bir analog hoparlör yaklaşık 100 $ mertebelerinde olabilir. Ancak, kablolama, işçilik ve teknolojiyi merkezi olarak yönetmek için amplifikatörler, mikserler ve ekolayzırlar gibi ana donanımlar için gizli harcamaları hesaba katmanız gerekir.


Bir IP hoparlörü, genellikle 400-500 $ civarında olmasına rağmen binanın mevcut ağ omurgasından faydalanmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle yeni kablo ve gerekli işçilik için ek bir maliyeti yoktur. IP sistemleri kutudan çıkar çıkmaz çalışacak şekilde önceden yapılandırılmıştır. Bir IP Ses Sistemini çalıştırmak için tek yapmanız gereken gereken bir PC ve yazılımdır. Ayrıca, sistemi yerel olarak, bölgesel olarak veya merkezi bir konumdan yönetme esnekliği vererek, ağ bağlantısının olduğu her yerden kontrol edebilirsiniz.


2. IP hoparlör sistemleri, analog hoparlörler kadar iyi bir ses kalitesine sahip değildir.

Akıllı ağ ses sistemleri canlı duyurularda veya kaydedilmiş mesajlarda, yüksek kaliteli müzik çalmak ve kristal netliğinde konuşma sunmak için özel olarak tasarlanmış tam özellikli ses sistemleridir.

Ayrıca, analog ses sistemlerinden farklı olarak, bu IP çözümleri kendi kendini izler. Her hoparlör, dahili mikrofonun her şeyin doğru şekilde çalıştığını ve ses seviyesinin uygun seviyeye ayarlandığını tespit etmesi ve doğrulaması için sistemden bir test tonu göndererek kendisini düzenli olarak test eder. Bu, bağlantının çalıştığından ve ses kalitesinin iyi olduğundan emin olmanın tek yolunun oraya birisini dinlemeye göndermek olduğu analog hoparlörler üzerinde kayda değer bir gelişmedir.

Ek olarak, ses kalitesi, analog ses sistemlerinin ortak bir eksikliği olan kablo kalitesi veya uzunluğu nedeniyle düşmez.


3. IP hoparlör sistemleri kurumsal düzeyde (enterprise) bir çözüm değildir.

Ağ ses sistemleri aslında ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir niteliktedir ve bu da onları kurumsal seviye için ideal kılar. IP tabanlı kullanıcılar, ihtiyaçlar değiştikçe ağ üzerinden IP Hoparlörleri kolayca ekleyebilir veya kaldırabilir. IP hoparlörler akıllı, programlanabilir cihazlar olduğundan, tek tek veya küme veya bölgelerde adreslenebilir ve kontrol edilebilir. Örneğin, bir kullanıcı her bir konuşmacıya farklı arka plan müziği, canlı veya önceden kaydedilmiş duyuruları ayrı ayrı yönlendirebilir veya farklı küme veya konuşmacı bölgeleri için müzik ve duyuruları senkronize edebilir. Ağ ses sistemleri, kullanıcılara sesi ağ üzerinden merkezi olarak önceden programlamak ve hatta hareket halindeyken zamanlamayı ve sesi ayarlayabilmek gibi muazzam bir esneklik sağlar.


Müzik kaynaklarına gelince, akıllı ağ ses sistemleri, kullanıcılara çok çeşitli seçenekler sunar. Hoparlörlerin önceden yüklenmiş ses çalar uygulamasından yararlanabilirler. Ses akışı (Streaming) servislerinden kendi MP3 çalma listelerini oluşturabilir veya derlenmiş ve ağ ses sisteminin SD kartında sakladıkları yerel çalma listelerini yayınlayabilirler.


4. IP hoparlör sistemleri kanıtlanmamış bir teknolojidir.

Akıllı ağ ses sistemleri sadece birkaç yıldır piyasada olsa da, halihazırda önemli bir ivme yakaladılar. İlk başlarda, kaydedilmiş mesajları çalan ve davetsiz misafirleri caydırmak için canlı duyurularda kullanılan güvenlik sistemleri ile bütünleşmiş bir tamamlayıcı olarak piyasaya girdiler, Genel sesle birlikte arka plan müziği çalma yeteneğini eklemek suretiyle, artık daha geniş bir yelpazedeki pazarlar için çok yönlü hale geldiler.


Hedef sektörler

Bir video gözetim entegratörüyseniz, mevcut müşteri tabanınıza da bakmalısınız. IP ses, bir müşterinin IP video gözetim sistemini güçlendirmek veya eski analog ses sistemlerini değiştirmek için harika bir üst ürün olabilir. IP ses sistemlerinin ölçeklenebilirliği, güvenilirlik, kolay yönetim ve anons çözümleri arayan büyük oteller, hastaneler, ulaşım merkezleri ve eğitim kurumları için iyi bir değer yaratır.

Ayrıca sistemin esnekliği, müşterilerinin alışveriş deneyimini arka plan müziği ve zamanında duyurularla geliştirmek isteyen perakende zincirleri için iyi bir seçim olacaktır.


IP Ses manzarası gelecekte nasıl olacak?

Tıpkı IP video gibi, IP ses de yenilikçi (yıkıcı) olacak. Birçok yeni satıcı, distribütör ve kanal ortağı IP ses olgunlaştıkça pazara girecekler. Değişen manzara, entegratörler ve müşterileri arasındaki yeni ilişkilerin ortaya çıkmasına neden olacak çünkü güvenilir ortaklar, müşterilere yepyeni bir hizmet ve destek sunabilecekler.


Genel olarak IP teknolojisinin olgunluğu sayesinde, değişimin IP Videoda olduğundan çok daha hızlı gerçekleşmesi olasıdır.


Kaynak: https://www.securityinfowatch.com/alarms-monitoring/emergency-safety-equipment/emergency-communications-equipment/article/21039494/debunking-the-4-biggest-ip-audio-myths?utm_source=SIW+Security+Markets+%26+Systems&utm_medium=email&utm_campaign=CPS190108016&o_eid=0330C7886412H3E&rdx.ident%5Bpull%5D=omeda%7C0330C7886412H3E

0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter