Mevcut Güvenlik Kameralarınızı Akıllandıran Türk Yazılım Şirketi

En son güncellendiği tarih: Oca 16

GETS adlı yapay zeka tabanlı yazılımları ile güvenlik kameralarını akıllandıran Türk yazılım şirketi Ayvos, nesne tanımadan insanların duygu durumlarına kadar bir çok veriyi analiz edebiliyor.


AYVOS

Yıldız Teknopark'ta faaliyet gösteren Türk şirketi Ayvos, geliştirdikleri yapay zeka tabanlı yazılım sayesinde güvenlik kameralarını akıllandırıyor. Video güvenlik kameralarından gelen görüntüler yazılım sayesinde analiz edilerek meta veri elde ediliyor. Geliştirilen yazılım fonksiyonları ile görüntüdeki nesnelerin canlı veya cansız olduğu, hangi özelliklere sahip olduğu ve yüz ifadelerinden duygu durumu ölçülebiliyor. Elde edilen meta verileri istendiği takdirde anında cep telefonuna iletilebiliyor. Mevcut güvenlik kameraları kullanıldığında çözüm düşük maliyetli oluyor.


Ayvos şirketinin Kurucusu ve CEO'su Eray Hangül, " Biz güvenlik odaklı nesne ayrıştırma sistemimize 'GETS' (Görsel Elektronik Takip Sistemi) diyoruz. Bir çok kamu kurumu ile çalışıyoruz ve özel olarak çalıştığımız şirketler de bulunuyor. Güvenliğin dışında görüntüden yüz tanımlama, yaş, cinsiyet ve duygu durumu ayrımının yapılması gibi sistemleri de yazılımlarımız ile yapabiliyoruz. Perakende sektöründe bir mağazanın müşteri profilinin çıkarılması veya dijital bir reklam alanının ne kadar izlendiği öğrenebiliyoruz. Reklamları izleyenlerin ne kadarının mutlu başlayıp mutsuz ayrıldığını öğrenebiliyoruz. Bu bilgilerin en büyük faydası yatırım yaparak reklam veriyorsunuz, gerçekten hedef kitlenize ulaşabilmenizi ölçebiliyorsunuz. Sahadaki bir çok bilgi kamera ve yapay zeka kullanılarak ölçülebilir hale geldi" diye konuştu.


Şirket, Orman Genel Müdürlüğü’yle gerçekleştirdiği son projeyle orman alanlarına yerleştirilen fotokapanlar aracılığıyla elde edilen bilgileri kullanarak ormanların güvenliğini sağlıyor. Güvenlik projesine ek olarak fenolojik gözlem için geliştirdiği diğer Ar-Ge çözümüyle de dikkat çeken Ayvos, bu teknolojisiyle de ağaçların tomurcuklanma dönemlerinde elde ettiği verilerle ağaçların gelişim süreçlerindeki değişimleri takip ederek, küresel ısınma gibi faktörlerin bitki ve ağaçlar üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri de önlemeyi amaçlıyor.


Ormanlardaki tek risk yangın değil


Eray Hangül, “Ormanda sürekli görüntü topladığınız foto kapanlarınız var. Bununla hayvan çeşitliliğini ölçüyorsunuz. Yazılımımız sayesinde foto kapanlardan gelen görüntüyü veriye (metadata) dönüştürerek analiz edebiliyorsunuz.


Her yıl binlerce hektarlık orman arazisi izinsiz ağaç kesimi ve kütük kaçakçılığı nedeniyle zarar görüyor. Bunun yanı sıra büyük ve küçük baş hayvanların genç ormanlarda otlatılması orman ekosistemini sağlığını bozuyor. Ormanlardaki yasadışı faaliyetlerin ve bilinçsiz otlatmanın önüne geçmek için sadece güvenlik görevlilerden faydalanmak yeterli olmuyor.


Bu noktada Orman Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında ormanlarda yasadışı faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştiği ve gençleştirilen ya da uzak aralıklarla ağaçlandırılan bölgelerde kritik noktalara yerleştirilen harekete duyarlı fotokapanlar ve onlara entegre ettiğimiz yazılımımız aracılığıyla ormanlarımızın güvenliğini arttırıyoruz. Fotokapanlardan merkeze iletilen görüntüleri IoT platform tabanlı ve yapay zeka destekli yazılımımızla işleyerek tehlike arz eden durumlarda e-posta yoluyla ilgili birimlere gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Yazılımımız sayesinde insan, hayvan ve araç gibi unsurları ayırt edebilen sistem istenilen nesneye göre platform üzerinde dinamik olarak tanımlanmış kullanıcılara otomatik bildirim veriyor.” dedi.


Ayvos’un geniş alan saha güvenliği ile ilgili sunduğu GETS (Görsel Elektronik Takip Sistemi) ürünü ile ilgili detay bilgiye www.ayvosgets.com adresinden erişilebilirsiniz.Kaynak:

https://www.ayvos.com/#0

https://www.haberler.com/amp/turk-yazilim-sirketi-yapay-zekayla-kameralari-12480867-haberi/

http://www.computerworld.com.tr/sektorden-haberler/turkiyedeki-ormanlari-yapay-zeka-koruyacak/


0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter