Netaş dünya devi Nvidia ile işbirliğine gidiyor

En son güncellendiği tarih: Oca 16

Netaş, yeni nesil ekonomiyi ve akıllı üretimi şekillendiren yapay zeka teknolojileri konusunda önemli bir işbirliğine imza atarak, dünyanın en büyük yapay zeka teknolojileri üreticisi Nvidia’nın çözüm ortağı oldu.


Yapay Zeka

Netaş, Türkiye’deki şirketleri yapay zeka teknolojileriyle güçlendirmek ve dünya ile rekabete hazırlamak amacıyla stratejik bir hamle yaparak dünyanın en büyük GPU tabanlı yapay zeka teknolojileri üreticisi Nvidia ile iş ortaklığına imza attı. Nvidia işbirliği sayesinde Netaş, şirketlere en yeni yapay zeka (AI), yüksek başarımlı hesaplama (HPC) ve GPU destekli masaüstü sanallaştırma (GRID) çözümlerini sunacak.


Hedef; finans, enerji, ulaşım ve perakende sektörleri

Türkiye’nin de içinde bulunduğu MENA Bölgesi’nde bir yıl içinde yapay zeka üzerine 207 milyon dolar yatırım yapılacağının öngörüldüğünü belirten Netaş Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Selda Parın; "Yapay zeka teknolojileri konusunda dünyada lider şirketlerden Ndivia ile işbirliği yaparak firmanın yapay zekadaki gücünü ekonomimizin dijital dönüşümü için kullandırmayı hedefliyoruz. Hedeflediğimiz sektörlerin başında; finans, telekomünikasyon, üretim, enerji, ulaşım ve perakende geliyor. Kurum ve kuruluşlar için sağladığımız altyapı, çözüm ve danışmanlık hizmetini Nvidia’nın yapay zeka teknolojileri ile farklı bir boyuta taşıyacağız” diye konuştu.


Nvidia teknolojisi ve süper bilgisayarlar

Nvidia’nın geliştirdiği GPU teknolojisi, yapay zekada derinlemesine öğrenme imkanı sunuyor.

Hızlı, ultra-yüksek bant genişliğine sahip, düşük gecikmeli yeni nesil GPU mimarisi sayesinde, daha büyük ve yoğun veri kümelerinin daha kısa sürede işlenebilmesi mümkün. Bu sayede, çevresini algılayan ve anlayabilen droneların, robotların ve otonom arabaların yetenekleri her geçen gün artırılabiliyor. Nvidia, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı ile Avrupa ve Japonya'daki en gelişmiş sistemlere de güç sağlıyor.


İşbirliği sayesinde Netaş, GPU mimarisiyle çalışan Nvidia’nın yapay zeka ve analitik taleplerini karşılamak için geliştirdiği DGX, yüksek performanslı hesaplama çözümü Tesla’nın yanı sıra masa üstü sanallaştırma çözümleri Grid Virtual PC ve Virtual Apps çözümlerini Türkiye’de sunacak.


Kaynak: http://www.netas.com.tr/medya/yapay-zeka-teknolojileri-icin-netas-tan-dunya-devi-nvidia-ile-isbirligi/

0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter