Sektörün önde gelen firmaları FiRa Konsorsiyumunu kuruyor

En son güncellendiği tarih: Oca 16

ASSA ABLOY Grubu, HID, NXP, Samsung, Bosch, Sony, LitePoint ve TTA, ultra geniş bant teknolojisini kullanarak sorunsuz kullanıcı deneyimleri geliştirmek için FiRa konsorsiyumu kuruyor.


Fira Konsorsiyumu

"Fine Raging”anlamına gelen FiRa adı, UWB (Ultra Geniş Bant) teknolojisinin mesafeyi ölçerken veya bir hedefin göreceli konumunu belirlerken benzersiz bir hassasiyet sunma yeteneğini vurgular. UWB teknolojisi özellikle zorlu ortamlarda, doğruluk, güç tüketimi, RF bağlantısındaki sağlamlık ve güvenlik bakımından mevcut diğer teknolojileri geride bırakıyor.


UWB teknolojisi için başlangıç noktası, düşük veri hızlı kablosuz bağlantı ve gelişmiş menzil için gerekli özellikleri tanımlayan IEEE standardı 802.15.4 / 4z'dir.

FiRa Konsorsiyumu’nun amacı, IEEE’nin halihazırda oluturduğu temel standart ve tanımladığı profil özelliklerine dayalı birlikte çalışabilirlik standardı inşa etmektir.

Ayrıca, IEEE standardının kapsamı dışında olan mekanizmaları tanımlamak ve belirli kullanım durumlarının hızlı bir şekilde geliştirilmesini destekleyen faaliyetleri sürdürmek hedeflenmektedir.


UWB'nin yetenekleri, birçok alanda temel bir teknoloji haline geleğini gösteriyor:


  • Sorunsuz Erişim Kontrolü - UWB, bir bireyin güvenli bir girişe doğru yaklaşmasını veya uzaklaşmasını tanımlayabilir, güvenlik birimi kimlik bilgilerini doğrulayabilir ve kişinin kimlik bilgilerini fiziksel olarak sunmadan geçmesine izin verebilir.

  • Konum Bazlı Servisler - UWB, yoğun sinyal ortamlarında bile çok hassas bir konumlandırma sunar; havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi büyük mekanlarda gezinmeyi veya çok katlı bir otoparkta araba bulmayı kolaylaştırır. Ayrıca, hedefli dijital pazarlama kampanyalarını ve yaya trafiği verilerini de sağlar. Perakendeciler özelleştirilmiş teklifler sunabilir, devlet kurumları bildirimlerini uyarlayabilir ve eğlence mekanları etkinliklerde önerileri kişiselleştirebilir.

  • Cihazdan-Cihaza (Peer-to-Peer ) Servisler - UWB iki cihaz arasında kesin mesafe ve yön sağlayarak, cihazların bağlantı veya erişim noktaları gibi altyapılar olmadan bile birbirlerinin göreceli yerlerini bulmalarını sağlar. Bu, insanların kalabalık alanlarda kolayca birbirlerini bulmalarını veya gizli alanlara yerleştirilmiş öğeleri bulmalarını kolaylaştırır.

Düşük güç spektral yoğunluğundan dolayı, UWB diğer kablosuz standartlarla çok az veya hiç etkileşime girmez. Yakın Alan İletişimi (NFC), Bluetooth ve Wi-Fi dahil olmak üzere diğer kablosuz teknolojilerle birlikte kullanım için uygundur.

Ayrıca UWB'yi özellikle otomotiv sektörü olmak üzere diğer yollardan kullanan komşu pazarlar da mevcuttur.


Kaynak: https://www.hidglobal.com/press-releases/key-industry-players-assa-abloy-group-hid-nxp-samsung-bosch-sony-litepoint-and-tta-0

https://www.firaconsortium.org/


0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter