Suudi Aramco saldırısının etkisiyle anti-drone pazarı hareketlendi

En son güncellendiği tarih: Oca 16

IHS Market analistleri, 14 Eylül'de Suudi Arabistan’daki dünyanın en büyük petrol işleme tesisine yapılan saldırı da dahil olmak üzere kritik tesislere yapılan son saldırıların önümüzdeki yıllarda insansız hava aracı algılama sistemleri (C-UAS: counter-unmanned aerial systems) gibi çevre güvenlik ekipmanları için talebi 700 milyon doların üzerinde arttıracağını öngörüyor.


IHS Market - Techology

Drone saldırıları nispeten ucuz ve kolay olmasına rağmen büyük hasarlara sebep olabilmektedir. Örneğin, bu ay Abqaiq ve Khurais petrol tesislerinde gerçekleşen ve drone saldırısından şüphelenilen vakanın ham petrol üretimini günde 5,7 milyon varil azalttığı bildiriliyor. Bu, Suudi krallığının toplam üretiminin yaklaşık yarısına tekabül ederken küresel petrol fiyatlarının da yüzde 15 kadar artmasına sebep olmuştur.


Drone'ların kötü niyetli kullanımı, radar, elektro-optik algılama sistemleri, kızılötesi sensörler ve akustik algılama gibi çeşitli C-UAS teknolojilerinin gelişmesine yol açmaktadır.

Bu gelişmelerle birlikte, küresel C-UAS pazarının 2019'dan 2023'e kadar olan dönemde 62,4 milyon dolar'dan 542,2 milyon dolara yükselmesi bekleniyor.


Araştırmacılara göre, çevre güvenliği ekipmanları pazarı - termal kameralar, çevre güvenlik sensörleri ve diğer ürünler ile birlikte C-UAS çözümleri - 2018’den 2023’e kadar 1,3 milyar dolar'dan 2 milyar dolara çıkacak.


Çevre güvenlik pazarını radar sistemleri domine ediyor


Radar sistemlerinin tahmin süresi boyunca önemli bir büyüme faktörü olması beklenmektedir. Bu genişleme büyük ölçüde limanlar, hapishaneler, hava alanları gibi dikey pazarların ve hükümetlerin radar sistemlerine olan taleplerini artırmasıyla orantılı olacaktır.

Global ürün sevkiyatların 2023 sonunda iki katına çıkacağı tahmin edilmekte ve aynı zamanda, teknolojinin daha az pahalı hale gelmesiyle birlikte fiyatların düşeceği öngörülmektedir.


Artan dron tehdidi karşısında savunma, güvenlik ve video gözetim şirketleri, Dedrone, Droneshield ve Black Sage Technologies gibi C-UAS şirketleri ile ortaklıklar kurmaktadır..


Kaynak: https://www.securityworldmarket.com/int/News/Business-News/counter-drone-market-propelled-by-saudi-aramco-attack1#.XYolLygzaUk0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter