Termal görüntüleme ile tünellerde yangın güvenliği

En son güncellendiği tarih: 21 Ağu 2019

Termal görüntüleme kameraları tünellerde yangın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.


Termal görüntüleme

Tünel yangınlarının insanlar ve altyapı üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Tünellerde çıkan yangınların sonuçları en kötü durumlarda ciddi ölümlere, maddi hasara ve önemli altyapı hatlarının bozulmasına neden olabilir. Etkili yangından korunma, tespit ve kontrol bu nedenle hayat kurtarabilir ve yüksek maliyetleri önleyebilir. Tünel operatörleri ve acil durum müdahale ekipleri, bu görevlerde onları desteklemek için her zaman akıllı teknolojiye güvenmiştir. Termal görüntüleme bu teknolojilerden biridir.


Geleneksel CCTV kameraları hala tünel izleme için bir seçenek olmakla birlikte, termal görüntüleme kameralarının sunduğu birçok avantaj vardır. Tünellerde, termal görüntüleme kameraları trafik akışlarını izlemek veya olayları erken bir aşamada tespit etmek için kullanılır. Yangın söndürme gibi diğer uygulamalarda, termal görüntüleme kameraları insan vizyonuna güvenilir bir katkı sağlar çünkü itfaiyecilerin dumandan görmelerine veya sıcak noktaları tespit etmelerine yardımcı olabilirler. Termal görüntüleme teknolojisi, ortamdan çıkan sıcaklık bilgisinden yararlanır. Çalışması için herhangi bir ışığa ihtiyacı yoktur ve bu nedenle görsel kameralara ve hatta insan görüşüne göre bazı belirgin avantajları vardır.

  • Duman ötesini görebilmek: Termal görüntüleme kameralarının tünel güvenliği alanındaki en büyük avantajlarından biri, birçok duman türünü etkili bir şekilde görebilmeleridir. Bu termal kameraları, acil müdahale ekiplerinin duman dolu bir tünelde yollarını bulabilmeleri veya olay tespit sistemlerinin vakaları tespit edebilmeleri için ideal bir teknoloji haline getirir.

  • Güneş parlamasından etkilenmez: Güneşten gelen parıltı, geleneksel video kameraları olumsuz etkiler, araçları, insanları ve hayvanları etkin şekilde gizler. Termal kameralar bu parlamalardan etkilenmez ve yalnızca tespit ettikleri ısıya cevap verir.

  • Farlardan etkilenmez: Farlar CCTV kameralarını yanıltır. Bu durum, yanlış alarmlara neden olur ve geceleri karayolu trafiğinin doğru şekilde izlenmesini imkansız hale getirir. Termal kameralar ise fardan etkilenmez ve net görüş sağlar.

  • Gölgeden bakış: Video kameralar gölgede kaldıklarında, aydınlık ortamda bulunan yayaları, bisikletlileri, hayvanları ve hatta arabaları net bir şekilde göremeyebilirler. Bu durum, özellikle bir tünelin girişinde veya çıkışında, gölgeler nedeniyle içerisi çok karanlık ve dışarısı ise güneş ışığından dolayı çok parlak olduğunda gerçekleşir. Ancak termal kameralar ısıya duyarlı olduğu için bu durumdan etkilenmeyecektir.

  • Uzun mesafeli gece görüntüleme: Geceleri, otoyollar video kameraları için belirsiz bir ışık dizisine benzemektedir, bu da anlamlı veri toplama ve olay değerlendirmesini imkansız kılmaktadır. Ancak termal kameralar, taşıtların ısı izlerini kilometrelerce uzaktan görebilmektedir. Ayrıca park edilmiş araçların veya diğer tehlikelerin farkındalığı için yol kenarlarına dair net bir video sunarlar.


Kaynak: https://www.flir.eu/discover/traffic/roads-tunnels/thermal-imaging-cameras-help-guarantee-fire-safety-in-tunnels/

0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter