Wisenet X Plus Serisi: Kurulum Kolaylığı

En son güncellendiği tarih: Oca 16

Video Gözetim alanında yüzde yüz sorunsuz giden kurulum yoktur. Beklenmeyen sorunlar rutin olarak işe, projenin maliyetine ve hayal kırıklığına neden olabilir. Üreticiler, ürünlerinin zorlu durumlar ortaya çıktığında kolay kurulmasını sağlamak için ürün geliştirme tarafında çalışmalı ve kurulumcuların hızlı çözüm bulmalarını sağlayacak kadar esnek olmalıdırlar.


Kurulum kolaylığının önemi


Sistem kurulumcusu için kurulum kolaylığı, işin çok önemli bir parçasıdır. Çünkü işçilik maliyeti değişkendir ve çok pahalı olabilir. Bazı durumlarda, bir kamera montaj işçisinin maliyeti, kameranın maliyetinden daha fazla olabilir!

İşçilik maliyetleri yüksekse veya planlanan bir sistem kurulumcusundan daha pahalıysa projede büyük miktarda maliyete neden olabilir. Eğer sistem kurulumcusu temkinli bir proje teklifi sunmaya karar verirse genel teklifi yüksek olacak ve bu da işi kaybetmesine neden olabilecektir. Kamera ne kadar kolay monte edilirse, işgücü maliyeti o kadar düşük olur ve sonuçta son kullanıcılar için daha fazla tasarruf sağlanır. Bu nedenle, kamera üreticilerinin, zamanın para olduğunu bilen sistem kurulumcuları için montajı ve yapılandırması kolay veya esnek ürünler geliştirmeleri önemlidir.


Kamera kurulumunu basitleştirme


Kameranın modüler yapısı, ağ kablosu takılması ve mıknatıslı gövdenin oturtulmasıyla kolayca kurulum sağlanır.

Kamera kurulumu tipik olarak bir elektrik teknisyeni, kamera montajcısı ve VYS’yi (Video Yönetim Sistemi: Video Management Software) yapılandıran kişiyi içerir. Elbette, bir kişi üç rolü de üstlenebilir. Ancak kurumsal projeler, kurulumcuları bekleyen yüzlerce hatta binlerce kamera içerebilir.

Elektrikçi, kameranın gövdesine veya arka plakasına elektrik veya PoE (Ethernet Üzerinden Güç) bağlantısı olan bir kablo tesisatı hazırlar, kurulumcu daha sonra kamerayı o konuma kurar ve onu güç kaynağına bağlar ve sonra bir yapılandırmacı ağa kameraları ekler ve ayarlamalar yapar (kamerayı yeniden adlandırmak, kare hızını ayarlamak, WDR-Geniş Dinamik Aralık ve benzerlerini etkinleştirmek gibi).

Bu işlevlerin herhangi biri için farklı oyuncular içeren bir proje olduğunda, proje bitiminde bir darboğaz ve gecikme riski oluşabilir. Eğer sistem yüklenicisi elektrikçiye, kurulumcuya ve yazılım yaplandırıcısına para ödüyorsa hepsi diğerinin işini bitirmesini bekleyeceğinden bu sistem yüklenicisi için en kötü senaryo olur.


Modüler kamera geliştirme


Hanwha Techwin, elektrikçi, kurulumcu ve yapılandırıcının farklı rollerini dikkate alan ve görevlerini bağımsız olarak tamamlamalarına olanak sağlayan ürünler üretiyor. Bir USB

kablosuz uyarlayıcı (USB dongle), bir aygıt yöneticisi, manyetik modül ve uygun aksesuarlar içeren modüler tasarıma odaklanan Wisenet X Plus Serisi, kolay kurulum yapılan, zaman ve para kazandıran en hızlı kameralardan biridir.

Wisenet X Plus Serisi kameralar, anında montaj ve gövdeye sabitlemek için mıknatıslar kullanan ayrılabilir bir kamera modülüne sahiptir. Tesisatçılar kabloyu arka plaka / gövdeye tek bir PoE bağlantısı ile bağlayabilir. Kurulumcunun kamerayı birkaç dakika içinde yerine oturtmasına izin verir. VYS yapılandırıcısı daha sonra gelip kameraları ağa ekleyebilir ve işlevlerini programlayabilir.


Modüler kameralar esneklik sunuyor


Son kullanıcı kamera kurulduktan sonra bakılan alandan yeterli piksel alınamadığını düşünüp kamerayı değiştirebilir ya da tüm kameranın zaman alıcı bir şekilde değiştirilmesiyle sonuçlanan video çözümleme gibi belirli işlevlere ihtiyaç duyabilir.

Modüler tasarıma sahip kameralarla, kamera modülü, odak ve yön ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalmadan yeni bir tane ile değiştirilebilir. Çözünürlüğü veya görüş alanını değiştirmek için Wisenet X Plus Serisi’nin görüş alanının ve kamera bakış yönünün uzaktan ayarlanabilmesini sağlayan isteğe bağlı PTRZ modülleri vardır.


Sahada kamera ayarı yapmak artık daha kolay

ve daha güvenli


Tesisatçıların merdiven üzerinde, ağa erişerek kameranın bakış açısını ayarlamak için dizüstü bilgisayar ile çalışması rutindir. Alternatif olarak megapiksel kalitesi olmayan ayrı bir monitörde analog video çıkışı da kullanılmaktadır.


Kurulumcu bir USB kablosuz uyarlayıcı (dongle) kullanarak kamerayı akıllı telefon üzerinden ayarlayabilir.

Wisenet X Plus Serisi kameralarda, kurulumcuların kamerayı kablosuz erişim noktasına dönüştüren ve küçük bir kablosuz uyarlayıcı bağlamasına izin veren bir USB girişi bulunur. Bir akıllı telefon aracılığıyla, kablosuz olarak tam ve kırpılmayan kaliteli videoyu doğrudan görebilir. Kamerayı doğru açıya yönlendirmek için cep telefonundan kurulumcuya kılavuzluk eden ve bilgisayarda canlı görüntü izleyen ikinci kişiye gereksinimi ortadan kaldırması bakımından bu işlev önemlidir.


Kameralar kutudan çıkarılmadan ağ kablosu takılabilir.

Sistem kurulumcuları sahaya çıkmadan önce bazı ön hazırlık çalışmaları yapabilirse, maliyeti düşürebilir ve verimliliği artırabilir. Bir projeye 300 kamera göndermeye hazır olduğunuzu hayal edin. Bu kameraları yapılandırmak için sistem kurulumcusunun her kamerayı kutudan çıkarması, her birini bir ağ anahtarına bağlaması, yapılandırması, anahtardan çıkarması ve kutuya geri koyması gerekir. Bu işlemi geliştirmek için kamera üreticileri, kutudan çıkarmadan kameranın ağ bağlantı noktasına erişim sağlayan ambalajlar geliştirdiler. Zaman kazandıran yenilikçi bir çözüm!


Yazılımların Kurulumu Kolaylaştırmadaki Yardımı


İster tek kişi isterse de bir elektrikçi, kurulumcu ve yapılandırıcı ekibi olsun yazılımlar kurulum işleminin yüklerini büyük ölçüde azaltabilir. Aygıt Yöneticisi (Device Manager) projeye birden fazla kamera eklemek için önemli bir araçtır. Örneğin, üçyüz kameralık bir projeyi üreticinin

sağladığı aygıt yönetici yazılımıyla yapılandırmak oldukça büyük kolaylık sağlar.


Wisenet Device Manager ağdaki tüm kameraları eş zamanlı yapılandırabilir.

Tek tek üçyüz kamera eklemek zaman alıcıdır ve çok fazla manuel işlem hataya neden olur. Aygıt yöneticisi, asgari olarak ağı tarayabilmeli, aygıtları konumlandırma, gruplandırma ve yapılandırılma işlemlerini sağlayabilmelidir. Wisenet Aygıt Yöneticisi (Wisenet Device Manager) bütün kameraları aynı anda ayarlayabilir, eş zamanlı güncelleyebilir, sıralı IP adresleri atayabilir ve şifreleri aynı anda değiştirilebilir. Ayrıca bütün ayarları tek seferde uygulayabilir.


Her video gözetim projesinin çeşitli iniş çıkışları olacaktır. Kamera üreticilerinin, kurulumcuların saha operasyonlarını yavaşlatan unsurları giderecek şekilde ürün geliştirmesi katma değer sağlar. Modüler kamera tasarımı, erişilebilir ambalaj gibi yenilikler sahada esneklik kazandırır, kurulum maliyetini düşürür ve verimliliği arttırır. Hanwha Wisenet X serisi bu bakımdan etkileyicidir.


Konuk Yazar: Mustafa Dölek

Firma: SECURITURK

0 görüntüleme
  • LinkedIn
  • youtube
  • Facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • twitter